Aktuality

Kaničkárna Jany Jiráskové

„Kaničkárna Jany Jiráskové“ je literárně hudební (vzdělávací, humorný, inspirativní, kulturní…atd.) pořad, který budete mít možnost navštívit každý poslední pátek v měsíci v chrudimské čajovně Luna.

Když jsem v roce 2006 zakládala literární klub PSAhlaVCI při Městské knihovně v Chrudimi, počítala jsem (v lepším případě) s tím, že najdu pár přispěvatelů, nadšenců, pro které je literatura a psaní koníčkem a věcí k životu nezbytnou. Věřila jsem, že se podaří dát každý měsíc dohromady několik literárních dílek, která bychom mohli prezentovat v klubovém časopise „Psahlavci“… Doufala jsem, že se občas sejdeme, abychom si navzájem popovídali o svých literárních pokusech. Akcí, která završuje každý rok života klubu, je již tradičně v květnu „Psahlavcovo odpoledne“, kde je možné kromě autorských čtení i slyšet výbornou muziku… (ochutnat medovinu, posedět si na saních a podobně…)
Když jsem v roce 2006 zakládala literární klub, ani ve snu mne nenapadalo, že v našem časopise bude během pár let publikovat více jak 60 autorů. A už vůbec by mne nenapadlo to, že mezi lidmi, které potkám díky literární činnosti najdu řadu dobrých přátel… Věřila jsem, že život klubu se bude pomalu ale jistě časem posouvat dál a dál… Doufala jsem, že se podaří nějak sladit časové možnosti všech, kteří se o činnost klubu zajímají…


Akcí, která jaksi splní všechna tato očekávání, může být od 26.3. 2010 „Kaničkárna Jany Jiráskové“. Kromě toho, že je to šance pro klub jako takový, je to i šance pro kohokoliv z veřejnosti, aby do dění v klubu a okolo něj nahlédl zblízka.
A co konkrétně od „Kaničkárny“ očekávat? Nevím. Nezní to přesvědčivě od člověka, který pořad připravuje? Nevím, protože si myslím, že každý pořad bude úplně jiný a sám o sobě velmi originální, což se bude odvíjet od hostů, kteří budou pozvaní, a vlastně i od publika. Určitě budeme spojovat mluvené slovo s hudbou, vážnou notu s veselou, básníky s básnířkami, věhlasná jména se jmény méně známými… Aby byly určité jistoty dány a zachovany zazní v každém pořadu „Hlas Kolína“ – postřehy, názory, nápady a apely (a kdo ví co) Ivana Chocenského. (Jak konkrétně se bude tato pravidelná rubrika jmenovat a co všechno se pod ní vměstná ponechávám zcela na jejím hlavním aktérovi.) Mimoto, že by se v „Kaničkárně“ měl nějakým způsobem prezentovat chrudimský literární klub, ráda místním divákům představím i básníky a prozaiky „přespolní“.

A proč Kaničkárna? V roce 2008 vydala Městská knihovna v Chrudimi sbírečku mých povídek, která se jmenuje „Kanička pošmodrchaná“. Ve chvíli, kdy jsem uvažovala nad názvem pořadu, jsem neměla v úmyslu vytvářet spojitost mezi akcí a moji knihou. Ale chtěla jsem, aby bylo jasná spojitost večerů s mojí osobou. Konzultovala jsem to s přáteli (především s Petrem Miklasem, který mi psal emaily plné úžasných nápadů), stále se neobjevovalo nic, u čeho bych na první poslech zajásala: „JO!“
Až mi jednou v autobuse cestou do práce přišlo na mysl slovo „kafkárna“…
A „Kaničkárna“ hned po něm… Následovala smršť asociací: lumpárna, pakárna, kavárna, sušárna, šaškárna, továrna, loutkárna, zašívárna, sprosťárna, posluchárna, odpočívárna, hvězdárna, kasárna, čítárna, rošťárna, obrazárna, drbárna, opičárna, dupárna… Vším tím mohou (ale nemusejí) naše večery být!


Pro autory, kteří by měli zájem vystupovat na „Kaničkárně“ a oslnit Chrudim, jsou k dispozici termíny (do konce roku 2010):
30. dubna 2010, 28. května 2010, 25. června 2010 , 24. září 2010, 29. října 2010, 26. listopadu 2010, 17. prosince 2010.
Všichni ostatní si tato data poznačte jako dny, kdy je třeba zajít do čajovny Luna!

Pozn. Kdo chcete přispívat do časopisu PSAHLAVCI, který už zdaleka neomezuje své působení jen na Chrudim a okolí, napište Janě Jiráskové na janajirasko@seznam.cz